عکاسان با گوشی های هوشمند، معمولا با گزینه HDR در عکاسی گوشی خود روبه رو هستند که در بسیاری از موارد، کاربرد آن برای آن ها مشخص نیست. این در حالی است که گزینه HDR می تواند تأثیر بسیار ی بر کیفیت عکاسی شما داشته باشد و برعکس استفاده نا بجا از آن به شدت منجر به ضعف کیفیت عکس ها شود؛ اما HDR چیست؟

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

آن گونه که در آغاز به نظر می رسید، فعال کردن این گزینه در تنظیمات عکاسی به شکل قابل ملاحظه ای، منجر به بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر به دست آمده می شود؛ اما واقعیت آن است که استفاده از این تکنیک و گزینه بسته به موقعیت و سوژه عکاسی شما، می تواند نتایج کاملا متفاوتی داشته باشد.

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

HDR چگونه کار می کند؟

این تکنیک و ابزار همان گونه که از نام آن بر می آید، به این منظور  استفاده می شود که دامنه پویایی بیشتری را به تصاویر شما بیفزاید. در واقع به این معنا که نسبت طیف نور بیشتری را از روشن تا تاریک در عکس مورد استفاده قرار دهد.

نحوه عملکرد این ابزار  این  گونه است که به جای گرفتن یک عکس، HDR سه عکس با سه نور متفاوت از سوژه مورد نظر می گیرد و پس از آن گوشی شما،  خودکار با ترکیب این سه عکس، بهترین ترکیب از نور و رنگ را در یک تصویر یکپارچه شده به شما  می دهد؛  این کار توسط عکاسان  و  دستی و با  نرم افزارهایی  چون فوتوشاپ  انجام می شود.

نتیجه این امر این خواهد بود  عکسی که در پایان تهیه می شود، بیش از همه با آنچه  چشمان شما می بیند، تطابق دارد؛ البته در این مورد، زمان بیشتری برای انجام پروسه و ایجاد عکس نهایی در گوشی صرف می شود:

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

چه زمانی باید از تکنیک HDR استفاده کرد؟

همانگونه که ذکر شد، HDR برای این وجود دارد که کیفیت تصاویر عکاسی شده شما را به خصوص در شرایطی خاص بهبود بخشد. اما در چه مواردی باید از HDR استفاده کرد؟

اساسا میتوان گفت در سه موقعیت کلی زیر باید برای بهبود کیفیت تصاویر از گزینه HDR استفاده کرد:

ـ چشم اندازها و مناظر طبیعی: معمولا مناظر و چشم اندازهای طبیعی و بزرگ کنتراست یا  مغایرت زیادی  در نور و رنگ میان زمین و آسمان دارند که این امر منجر به آن می شود که دوربین گوشی شما نتواند به خوبی از پس ترکیب همه این ها تنها با یک عکس برآید. با فعال کردن گزینه HDR در این مورد، می توانید بدون فوکوس  بر بخشی خاص و از دست دادن جزئیات و نور بخش های دیگر، به خوبی  تصویری کامل و با کیفیت را با دوربین گوشی خود ثبت کنید.

ـ تصاویر پرتره در نور آفتاب: نور یکی از مهم ترین بخش های یک عکاسی خوب است. اما نور بیش از اندازه، همچون تابش نور خورشید بر چهره، می تواند اثرات بدی بر عکاسی همچون، سایه، درخشندگی بیش از حد یا سایر مواردی داشته باشد که اساسا کیفیت تصویر را به شدت به هم می ریزد. در این مواقع فعال کردن گزینه HDR می تواند به تنظیم نور صحنه و روی سوژه و همزمان حفظ ترکیب و حس طبیعی رنگ ها کمک شایانی بکند.

ـ نور پایین یا نور پشت سوژه: گاهی سوژه عکاسی ناچار در یک موقعیت با نور کم واقع شده یا در وضعیتی است که تابش نور از پشت سر، مانع دیده شدن آن در تصویر می شود. در این مواقع، فعال کردن گزینه HDR منجر به آن می شود که همزمان نور صحنه بالا رفته و در عین حال نور پشت سر نیز با ترکیب واقعی خود  بماند.

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

اما هرچند در همه این موارد، می توان از HDR برای بهبود کیفیت تصاویر استفاده کرد، مواردی خاص نیز وجود دارد که برخلاف انتظار شما، استفاده از HDR منجر به بدتر شدن کیفیت تصاویر می شود:

ـ عکاسی حین حرکت یا عکاسی از سوژه متحرک: اگر در حین حرکت در حال عکاسی هستید یا آنکه سوژه عکاسی شما متحرک است، HDR تنها سودی که برای شما خواهد داشت، این است که به احتمال قوی یک تصویر کاملا مبهم و محو را به شما تحویل می دهد. این امر به این دلیل است که HDR سه عکس پیاپی از سوژه می گیرد و اگر در میان این سه عکس سوژه حرکت داشته باشد،  تصویر نهایی محو و مبهم خواهد بود.

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

بهبود کیفیت عکاسی و تصاویر با کنترل HDR

ـ رنگ های زنده: اگر صحنه مورد نظر شما برای عکاسی از نور پایین یا رنگ های غیر طبیعی برخوردار است، HDR کمک می کند که بخشی از این امر بهبود چشمگیری داشته باشد. اما اگر در صحنه شما نور کافی و رنگ های زنده وجود دارد، بهتر است، گزینه HDR را غیر فعال کنید، زیرا منجر به آن می شود که تا حدی رنگ ها از وضعیت اصلی خود فاصله بگیرند.

برخی از گوشی های هوشمند که از گزینه HDR در عکاسی خود بهره می برند، دو عکس را به کاربر تحویل می دهند: یکی با HDR خاموش و دیگری با HDR فعال. در نتیجه کاربر می تواند بین این دو مورد عکسی را که با کیفیت بهتری تهیه شده، انتخاب و حفظ کند.

اما در اینجا هدف ما این بود که برای آن دسته از کاربرانی که با این گزینه در عکاسی دوربین خود روبه رو شده ولی از کاربرد دقیق آن آگاهی نداشتند ، مختصر توضیحاتی در خصوص نحوه کار HDR و موارد استفاده آن بدهیم. مسلما منابع بیشتر و بهتری در سطح نت برای آگاهی از کارکرد HDR وجود دارد و همچنین دیدگاه های تخصصی کاربران نیز مانند همیشه مکمل این مبحث است.
طبقه بندی: ترفندهای عکاسی،

تاریخ : جمعه 6 دی 1392 | 12:51 ق.ظ | نویسنده : مهدی سهروردی | نظرات

  • سایت هنری
  • اشکان دی ال
  • تک تاز بلاگ
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic